Finančná
kalkulačka

Martina Olejárová


V IKARE pracuje od roku 2007 a pod jej mandát patrí planografia. Nie žeby tá grafia bola nejaká zlá, ale volá sa tak preto, lebo sa v nej kopírujú veľké plány, projektová dokumentácia a všetko, čo má rozmer A0 a tak.

Doma sa teší veľkej priazni domácich zvierat. Do jej domáceho inventára patria zatúlané mačky v počte 3 ks, 7 psov (z toho 5 šteniatok), korytnačka (tú už darovali), škrečok a zajace (tie sa nesmú jesť). Celá táto mňaukajúca, havkajúca, mlčiaca a pištiaca zbierka patrí jej synom.

Dá sa predstaviť si ju s tvárou začadenou od temného dymu, ošľahanú ohňom, s vlasmi mokrými od striekajúcej vody a pevne stojacu ako karibský pirát na prove v najhoršej búrke uprostred Atlantiku? Nie je nič ľahšieho. Naša Martina je totiž hasičkou.          

Členkou Dobrovoľného hasičského zboru je už 19 rokov, čo zaváňa veteránskymi výložkami. V ženskej kategórii absolvovala pekných pár okrskových a okresných súťažných zápolení, alebo súťaží o Pohár starostu obce. V hasičskej súťaži nejde len o nejaké bohapusté zahasenie vopred pripraveného a naschvál zapáleného ohňa. Hasičská súťaž ide do hĺbky.

Najprv sa preverujú teoretické poznatky v disciplíne Teória a potom nasledujú disciplíny Štafeta a konečne Útok. A tu už fakt ide do tuhého. V okamihu ponoriť nasávaciu rúru do vody (pri niektorých zákrokoch Miss mokré tričká Domaša zelenejú od závisti), naštartovať čerpadlo, schmatnúť hadice a bežať a bežať do cieľa k terču, až kým vás natlakovaná voda v hadiciach nedobehne. Potom už s ňou nepohne ani Arnold Schwarzenegger. A nakoniec treba stáť prikuto ako ten spomínaný karibský pirát, lebo tlak vody v hadici má tendenciu zametať. Martina o tom vie svoje. Neraz bola silou vody hodená o zem.

O odvahe a statočnosti dobrovoľných hasičiek svedčí historka, na ktorú si Martina spomína. Počas jednej súťaže sa jej spoluhasičke počas behu s hadicou dosť hlboko porozopínala košeľa na uniforme. Hasička však pokračovala v útoku (veď išlo o záchranu životov z horiaceho pekla), porozopínaná dobehla s tou hadicou až k terču a pretek dokončila. Vyslúžila si pochvalný potlesk od poroty a publika, ktoré takto videlo celý požiarny útok ako na dlani...    

Martina tvrdí, že najlepšia hasičská súťaž je v Bzenove. Tam sa beží do kopca, čerpá sa kalná voda priamo z jazera a to sa podobá reálnym podmienkam pri skutočnom požiari, kde sa musia prekonávať neočakávané prekážky. Dobrodružná povaha, tá Martina. Pri takej tvrdej žene, ktorá počúva Kabát, to však ani nie je čudo.

IKARO: Čím ti tak hasičstvo učarilo?

Martina:  Prácu hasičov veľmi obdivujem. Hasiči zasahujú nie len pri požiaroch, ale aj pri dopravných nehodách, živelných pohromách, pri úniku nebezpečných látok a rôznych iných záchranárskych prácach. Každý deň je vidieť ich prácu v TV ako pomáhajú policajtom, záchranárom alebo zdravotníkom. Ja sa k ním zďaleka nechcem ani nemôžem rovnať. Je to fyzicky veľmi náročná práca a málo ocenená. Klobúk dole chlapci.

               Súťaží sa zúčastňujem aj preto, že sú tam dobrí ľudia, priatelia, skrátka skvelá partia. Je to tímová práca, sám nezmôžeš nič. Preto pri súťažiach nikto nikoho neobviňuje, žiadne výčitky proste každý vie kde sa stala chyba. Beriem to tak voľne. Zúčastníme sa súťaže, zažijeme kopec srandy a často si domov odnesieme aj nejakú tu trofej. Budem to robiť, dokým sa bude dať a bude dobrá partia. Dokým sa voda bude liať.

SÚKROMIE

NAKUPOVANIE

O FIRME

O NÁS

SOCIÁLNE SIETE

  • FACEBOOK IKARO
  • TWITTER IKARO
  • YOUTUBE IKARO