Finančná
kalkulačka

Rudolf Savko


Od roku 1995 líder a staršina trebišovskej pobočky IKARA, ktorú vlastne aj zakladal. Zastáva tu úplne všetky funkcie. Akurát, že si nemusí kávu variť sám.

Medzi jeho záľuby patrí: zakladanie pobočiek, zakladanie ohňa, zakladanie spadnutej reťaze na bicykli a zakladanie hudobných skupín. Naposledy dal dokopy legendárnu trebišovskú skupinu Efekt, v ktorej si zahral pekných pár rokov. To bolo v roku 1975  a kapela hrá dodnes. Svadby a rôzne spoločenské podujatia.

            Rudo aktívne hrá na hudobný nástroj (gitara) od pätnástich rokov a svoje muzikantské účinkovanie v kapele Efekt ukončil ako 55-ročný. Predsa len, zvládnutie náporu mladých fanúšičiek má svoje limity. V skupine sa venuje manažérskej činnosti.

Má vlastný ozvučovací aparát s výkonom 8-10 kW a zvučil koncerty napr. Petra Lipu,  Paľa Haberu, skupín Smola a hrušky, Noc a deň, Metalinda. Osemdesiat percent komponentov techniky si vyrobil sám. Existujú svedkovia, ktorí sú ochotní pod prísahou dosvedčiť, že pri praktických ukážkach výkonu odposluchových častí ozvučovacej apartúry padali veci z poličiek.

Rudolf je veľmi aktívny a nezabúda na svoje zdravie. A pre mnohých môže byť aj vzorom. Už 15 rokov nefajčí, pričom kedysi denne vyfajčil 60 cigariet. Dnes radšej športuje na bicykli. Má horský bike a aj taký ten s tenkými galuskami. Od jari do jesene robí jednorazové 60-70 km túry v širšom okolí Trebišova 2-3 krát do týždňa. Napríklad na Izru, Bištu a Bogotu na Dargove. Alebo z Papína do Michalian a do Maďarska. A dobré stúpania sú pre neho vyhľadávanou lahôdkou. Má však aj stavy, keď urobí aj 130 km na jeden šup.  Po absolvovaní šíravskej trasy Kráľovský Chlmec – Kapušany – Michalovce - Trebišov má cholesterol ako z písanky.

V súvislosti s hladinou cholesterolu nemôžeme vynechať Rudov zaručený recept: na cholesterol sú najlepšie domáce destiláty nad 50%. Trnkovica, kalvados a podobne. Samozrejme, v miere takej, aby pôsobili ako liek.

Veľmi rád varí polievky. A to na báze gulášu. Preto si v záhradke vyčlenil miesto, kde si pre tieto chvíle pestuje papričky a feferóny. So štipľavkami v polievkach to však nepreháňa. Ale stalo sa mu aj také, že na istej firemnej akcii varil guláš spolu s kolegom. Ako už v takých prípadoch býva zvykom, korenil jeden, korenil aj druhý. No a potom bol guláš „horúci“ ešte aj na druhý deň.     

IKARO: Hovorí sa, že svadba je vtedy dobrá, keď sa bije aj nevesta. Zažil si aj také?

Rudolf: Za 35 rokov muzikantovania som odohral asi 1000 svadieb. Videl som na nich všeličo. Aj mladú ako sa bije. Zažil som aj to, ako tehotná mladucha tancovala rejdový, dvakrát odpadla, ale zakaždým ju vzkriesili vodou, aby vytancovala čo najviac peňazí. A boli aj také svadby, kde som sa bil aj ja. Proste sa nedalo nebiť sa.      

IKARO: A prečo si sa stal zvukárom?

Rudolf:  Zvukárom som sa stal preto, lebo som bol večne nespokojný so zvukom u vlastnej kapely. Stále to hralo nejako divne, tak som si povedal, že to urobím sám a vtedy to bude dobre. Ono, okrem techniky treba mať aj cit pre zvuk. Ozvučujem pop-rock, folklór, zbory, živú hudbu. Nie však heavymetalové skupiny, lebo to snáď ani nie sú hudobníci. A ani diskotéky, lebo to je len hlasný hukot. Pamätám si na jednu akciu, ktorú som ozvučoval v B-clube. Striedali sa tam rôzni muzikanti s nenaladenými gitarami, a po dvoch kapelách prišla jedna úplne iná. Chiki liki tu-a. Krásna hudba, nádherne to šľapalo.

     





SÚKROMIE

NAKUPOVANIE

O FIRME

O NÁS

SOCIÁLNE SIETE

  • FACEBOOK IKARO
  • TWITTER IKARO
  • YOUTUBE IKARO